Do końca 2016 roku Afganistan uzyska połączenie z morzem przez irański port Czabahar

  1. Home
  2. /
  3. news
  4. /
  5. Do końca 2016 roku Afganistan uzyska połączenie z morzem przez irański port Czabahar

Do końca 2016 roku Afganistan uzyska połączenie z morzem przez irański port Czabahar

Posted in : news on by : harekat

„Prace nad rozbudową portu są w toku, prowadzone przez spółki joint venture Kandla Port Trust i Jawaharlal Nehru Port Trust”, poinformował media indyjski minister transportu Nitin Gadkari. Dodał, że infrastruktura portowa powinna zostać oddana do użytku w przeciągu roku do półtora. W chwili obecnej przygotowywane są przetargi na dostarczenie niektórych maszyn, m. in. żurawi.

Rozbudowa portu polegająca m. in. na budowie terminala kontenerowego oraz uniwersalnego terminala cargo ma kosztować 85,21 miliona USD, finansowana głównie przez Indie, którym zależy zarówno na skróceniu czasu, jak i zmniejszeniu kosztów transportu do krajów Azji Centralnej i Zatoki Perskiej. Rozwój portu Czabahar da krajom Azji Centralnej możliwość ominięcia Pakistanu.

Znajdujący się w bliskim sąsiedztwie Czabahar Afganistan uzyska bezpośredni dostęp do portu za pośrednictwem istniejącej irańskiej sieci drogowej oraz wybudowanej przez Indie w 2009 drogi Zarandż-Delaram, co pozwoli połączyć port z największymi miastami w kraju – Heratem, Kandaharem, Kabulem oraz Mazar-e Sharif.

na podstawie: khaama